Każdy dom potrzebuje solidnych podstaw, czyli wytrzymałych fundamentów. Jednak fundamenty to wcale nie pierwszy krok na budowie. Jeszcze zanim ekipy budowlańców rozpoczną pierwsze prace, konieczna jest odpowiednia dokumentacja, a w niej kluczową rolę odgrywa precyzyjne umiejscowienie budynku. I tu do akcji wkracza geodeta. Firma geodezyjna na specjalnej mapie zaznacza położenie obiektu ale także wytycza przebieg dróg i elementów infrastruktury.
Geodeta – kiedy potrzebny?
Pomiary geodezyjne to coś, czego poszukujemy przede wszystkim wtedy, kiedy szykujemy się do budowy własnego domu. To właśnie moment, w którym musimy zderzyć się z całą machiną urzędniczą a także z długą listą wymagań i przepisów, których trzeba przestrzegać aby cała budowa przebiegała w sposób zgodny z prawem. Nie oszukujmy się – formalności jest sporo i nie wszystko jest jasne i łatwe. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów. To może okazać się prostszym a nawet tańszym wyjściem. Geodeta i jego usługi to coś, czego nie zastąpimy we własnym zakresie. Nie będąc specjalistą w tej dziedzinie nie stworzymy odpowiedniej dokumentacji, a tym samym cała budowa nie będzie legalna. Jeśli za całością stoi dobra firma geodezyjna, możemy liczyć na otrzymanie kompletnej mapy do celów projektowych. To dokument, który jest niezbędny do tego aby rozpocząć całą procedurę skutkującą uzyskaniem pozwolenia na budowę. Geodeta będzie niezbędny także do wytyczenia granic ewidencyjnych danej działki. Dzięki temu już w terenie dowiemy się, jaki konkretnie obszar zajmuje ziemia na której chcemy wybudować nasz przyszły dom. Dlaczego to tak istotne? Od dokładnego wytyczenia działki, a także położenia domu zależy bardzo wiele. Nie tylko komfort przyszłego użytkowania. Wytyczenie granic działki przez geodetę gwarantuje, że po postawieniu płotu nie będzie żadnych komplikacji na przykład ze strony sąsiadów. Dokładny podział działki jest bardzo ważny, bo gdyby okazało się że nasza działka jest o kilka metrów zbyt duża, a ziemia tak naprawdę jest własnością sąsiada, wówczas powstałyby komplikacje prawne. Nie wspominając już o technicznych przeszkodach, na przykład konieczności ponownego ustawienia płotu już we właściwym miejscu, co w przypadku mocno porośniętej działki byłoby już nie lada wyzwaniem.
Pomiary geodezyjne na drodze
Geodezja przyjdzie nam z pomocą w przypadku dużych inwestycji, gdzie nawet niewielka pomyłka może okazać się bardzo kosztowna. Różnice rzędu kilkudziesięciu centymetrów tylko teoretycznie mogą wydawać się niewielkie ale w praktyce, biorąc pod uwagę kwestie prawne, dokładny przebieg granicy między działką a drogą jest niezwykle istotny. Także pod kątem przyszłych inwestycji, na przykład w podziemną infrastrukturę. Profesjonalne mapy ze szczegółowo naniesionymi elementami to gwarancja tego, że praca przy budowie będzie łatwa i przyjemna. Firma geodezyjna zadba o cały proces pomiarów i pomoże stworzyć kompletną dokumentację.
Pomiary geodezyjne, podział działki – skąd ta dokładność?
Dobra firma geodezyjna to przede wszystkim miks profesjonalizmu i doświadczenia. Ale nawet najlepszy specjalista nie będzie w stanie wykonać zadania poprawnie bez odpowiedniego sprzętu. W końcu nikt nie ma miarki w oku. Tu z pomocą przychodzi nowoczesna technika. Dobra firma geodezyjna ma na wyposażeniu odpowiedni sprzęt, który pozwala precyzyjnie wytaczać granice działek i odpowiednio ustawiać oznakowanie w terenie. Podział działki i pomiary geodezyjne można wykonywać szybko i sprawnie. Sprzęt działa w oparciu o system GPS, ale nie jest to nawigacja, którą znamy na przykład z samochodu. Dokładność jest dużo większa, a urządzenia sterowane sygnałem z satelity pozwalają precyzyjnie wyznaczyć położenie konkretnego punktu przestrzeni. Co istotne, dzięki takiej metodzie możliwe jest również kontrolowanie wysokości. Geodeta po skończonej pracy może więc odpowiedzieć nam na pytanie jaka jest różnica poziomów w obrębie naszej działki. Pomiary geodezyjne to coś, na czym nie warto oszczędzać. Pracy, którą wykona firma geodezyjna nie jesteśmy w stanie wykonać sami, a taniej nie zawsze oznacza bardziej opłacalnie. To dlatego, że naprawa ewentualnych błędów w przyszłości może być bardzo kosztowna.