Umiejętne korzystanie z nowoczesnych technologii jest w stanie wspomóc niemalże każdą pracę. Aktualnie nawet dietetycy posługują się przeróżnego rodzaju aplikacjami, bez których ułożenie wartościowego jadłospisu dla jednego pacjenta zajęłoby im o wiele więcej czasu niż z pomocą tychże aplikacji. Tylko czym powinien charakteryzować się dobry program dla dietetyków? Na co należy zwrócić uwagę, gdy będzie się go wybierać? Bez jakich funkcji nie ma co liczyć na korzystną współpracę z programem?
Przepisy od dietetyka
Aktualnie najnowocześniejsze programy dietetyczne mają już wbudowaną całkiem solidną pulę gotowych przepisów. Oczywiście dobry dietetyk zawsze będzie proponować pacjentom coś od siebie oraz większą część jadłospisów wypełni swoimi autorskimi daniami, ale kiedy mowa o czymś tak prostym, jak jajecznica bądź kanapki z twarożkiem oraz owocami, które to dania też dość często przewijają się w gotowych menu, naprawdę nie ma sensu marnować czasu na samodzielne wyliczanie wszystkich wartości odżywczych i makroskładników, skoro dzięki aplikacjom wystarczy wybrać właściwy posiłek z puli i za jednym kliknięciem myszki dodać go do rozpiski.
Przepisy nie muszą być zresztą używane dokładnie w swojej oryginalnej formie. Praktycznie każda nowoczesna aplikacja dla dietetyka pozwala na ich modyfikację, w związku z tym wybrana z bazy sałatka może zostać dopełniona dodatkowym białkiem w postaci jajka czy kolejnego kawałka sera, a z dania obiadowego wystarczy czasem odjąć mięso i zastąpić je tofu, aby przygotować w ten sposób posiłek odpowiedni dla wegetarian bądź wegan. Przy każdym posiłku pojawiają się informacje odnośnie wartości odżywczych, składu oraz pojedynczych makroskładników. Wszystko jest jasne i czytelne (a przynajmniej takie powinno być), dzięki czemu większości rzeczy nie trzeba liczyć ręcznie, a to znacznie skraca czas pracy.
Samodzielne tworzenie posiłków
Program powinien dać też dietetykowi możliwość samodzielnego tworzenia posiłków, zapisywania ich w bazie danych i szybkiego obliczania ich makroskładników. Z raz przygotowanego dania można będzie korzystać potem wielokrotnie, aby nie musieć wszystkiego wklepywać do programu na nowo i nie tracić na to niepotrzebnie energii i czasu. Ponadto nierzadko jest też tak, że program do układania diety sam podpowiada, co dodać do posiłku, by jeszcze lepiej go zbilansować, wzbogacić o odpowiednią ilość białka bądź dopełnić witaminami i substancjami mineralnymi bądź błonnikiem, których to np. zabrakło w poprzednich potrawach. Zwłaszcza początkujący dietetycy docenią tego typu funkcje.