Psychoterapia to dziedzina zajmująca się zaburzeniami ludzkiej psychiki. Psychoterapia skierowana jest do dzieci, młodzieży, dorosłych. W zależności od problemów stosujemy różne metody psychoterapii. Kluczowym jej celem jest eliminowanie zaburzeń, zwiększanie potencjału osobowościowego. Monitorujemy postęp u pacjenta, jeżeli następuje poprawa w funkcjonowania jednostki w obszarze poznawczym, emocji, motywacji, działań społecznych. W terminologii spotykamy następujące nazewnictwo, wyróżniamy psychoterapię: psychodynamiczna, gestalt, humanistyczną, systemową, poznawczo-behawioralną. Wszystkie te terapie opierają się na kontakcie pacjenta z psychoterapeutą.
Psychoterapeuta – bez baczenia na to czy to mężczyzna, czy kobieta – musi być przede wszystkim osobą empatyczną. Musi mieć szczególne umiejętności do pracy z osobami dotkniętymi różnymi zaburzeniami. Psychoterapeuta ma obowiązek wykazać się cierpliwością, ale również umiejętnością wyznaczania granic. Konsekwencja to cecha, której nie może mu zabraknąć. Ważne jest by specjalista stał się osobą znacząca dla pacjenta. Wówczas wzrasta motywacja do pracy nad sobą u pacjentów. Jest to kluczowy element do dalszej pracy. Osoby, które świadczą pomoc innym ludziom muszą mieć w sobie te cechy, gdyż bez nich nigdy nie będą wiarygodni. Ze względu na zakres tej pracy niezwykle poszukiwane są osoby, które mają predyspozycje osobowościowe i odpowiednie umiejętności do wykonywania zawodu. Powstaje coraz więcej placówek kształcących ekspertów miedzy innymi szkoła psychoterapii Warszawa. W centrum województwa zachodniopomorskiego mieści się szkoła psychoterapii Szczecin. W północnej Polsce powstała szkoła psychoterapii Toruń.
Szkoły te dysponują 4-letnim kursem psychoterapii, nastawione są na użyteczne umiejętności potrzebne do wykonywania zawodu psychoterapeuty. Zapewniają specjalistyczną kadrę, wykwalifikowanych psychologów, psychiatrów, nauczycieli akademickich. Wskutek tym osobom nauka jest na wysokim poziomie. Przyszli psychoterapeuci mają prócz fachowej wiedzy zapewnioną miła oraz twórczą atmosferę. Ludzie, którzy przyswajają wiedzę w przyjaznym klimacie sami stają się „dobrzy”. Na takich specjalistach zależy najbardziej ludziom, którzy ze względu na swoje zaburzenia poszukują pomocy.